Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 12 září 2023
Batoh Waragod Soldat L

Batohy. Nekonečné téma, které je součástí každé mise či výletu. A téma je to více než opodstatněné. To, jak budete schopni nést svou výbavu, neurčuje jen vaše osobní pohodlí či organizaci výstroje, ale často i samotný cíl vaší cesty.

Dnes si proto představíme jednoho šikovného pracanta z dílny Waragodu. Batoh, který vyplňuje prostor mezi malými městskými batohy a velkými expedičními batohy - Waragod Soldat L .

 

,, Cestuj tam, kde je slabá wifi. Odměnou ti budou silné zážitky,,

 

Praktický výběr materiálů

Soldat je ze 100% tvořen polyesterem doplněným 900D Oxford voděodolnou tkaninou. Lemy zipů a přední strany malých přihrádek jsou potaženy pogumovanou textilií, díky čemuž lépe odolávají dešti. Váha je cca 1,25kg. Rozměry má cca 50 cm na vejšku a 30 cm po šířce a hloubce. Dohromady to dává slušnej objem kolem 45 litrů.

Soldat se zdá do města mohutný, hloubku však umíte regulovat popruhy po bocích a spodní straně. Není-li plně naložen, stačí je utáhnout. Díky tomu je Soldat dost variabilní. Pokud si jdete zamakat do tělocvičny, tak na Budogi či boxerské rukavice malý batoh nestačí. K tomu si připočtěte zbytek vybavení. Podobně na tom pravděpodobně budete, pokud se balíte na víkendovou chatu. Mít proto v záloze nějaký ten litr objemu navíc nemusí být k zahození.


Designově ověřená klasika

Soldat L odkazuje na koncept vojenských „assault pack“ batohů používaných americkou armádou v posledních dekádách. Aktuálně už US Army využívá jiné koncepty. Šlo však o tak zdárná řešení, že se široce ujali v civilní sféře.

Jednoduchá řešení

Soldat L je vybaven molle vazbou typu laser cut , kde je molle místo samostatných pásů, vypálené přímo do textilie. Laser cut je ideální pro uchycení menších kapsiček , jelikož poskytuje více úchytných bodů než klasicky našité molle. Menší admin kapsy s lékárničkou , se mi lépe rozmisťují po vnější ploše batohu, což má pozitivní vliv i na ergonomii a rozdělení nesené váhy. Malé kapsičky, které potřebujete pohotověji oddělit od batohu, umíte upevnit i jednoduchým převlečením na boční pásy.

Základ batohu tvoří 4 jednotlivě oddělené prostory doplněné zádovou přihrádkou a pásy pro uchycení vybavení po bocích a spodní části (2 po každé straně). Nad přihrádkou v zádové části je schován průchod pro kabel či hadici hydrovaku. Hydrovak už snad jednodušší instalovat nejde. Zkrátka jej vložte do vnitřní přihrádky, prostrčte hadici přes otvor a koncovku se sosákem provlečte přes popruh na rameni. A to je všechno.

Doplňkové vybavení uchytíte i na D kroužky a vertikální pásy látky na ramenních popruzích. Tyto drobné úchyty mám obecně nejraději. Na delší akce v přírodě si na ně pravidelně upevňuji zahnutou baterku a pracovní nůž s pevnou čepelí . Při správném rozmístění se vejde i obal na turniket . Nesmí samozřejmě chybět velcro panel na nášivky o rozměru 10x20 cm, našitý na menší horní přihrádce. Laser cut molle je vypálen přes něj, takže stále nebrání uchycení jiného vybavení.



Organizace bez chaosu

Úložné prostory jsou děleny na 4 samostatné neprůchozí části, 2 velké a 2 menší. Dohromady dávají zmiňovaný objem 45 litrů. Doplňuje je ještě přihrádka v zádové části. Do ní můžete uložit například powerbanku a přes horní část batohu přehodit solární panel upevnění o molle.

Hlavní, nejobjemnější část, má uvnitř 3 přihrádky. Do přihrádky ze strany zad lze uložit hydrovak nebo elektronika. Na protější straně jsou dve síťové váčky, spodní otevřeny a vrchní na zip. V prostoru tak máte neustále pořádek a přehled. Zip na hlavním prostoru je potažen až po spodní část. Otevírá se tak podobně jako kufr, což je ideální hlavně pro oblečení. Věci se snáze balí i vybalují. Mám je pokládané i tehdy, když potřebuji něco ze spodku batohu, protože nemusím všechno vyhodit ven, abych se k tomu dostal.


Druhá největší přihrádka je cca o polovinu užší a zip končí cca 10 cm od spodní části. Na zip se zvenčí napojují vertikálně orientované pásky látky na styl molle. Dobře se o ně uchycuje karimatka nebo menší stany , které průměrově pojmou popruhy na spodní straně. Uvnitř je malý admin panel s jednou širší kapsou a dvěma úzkými ze síťoviny, z přední části téže kapsy. Admin není po celé šíři batohu, je tak spíše na pár drobností. Dvě čelovky i s náhradními akumulátory však pojme bez problému.

Přední část batohu tvoří horní kapsa o velikosti většího penálu a větší spodní s admin přihrádkami. Vrchní přihrádku využívám hlavně k odkládání vybavení, které mám během túry zavěšené na batohu nebo opasku , jako jsou například Garmin, lovecký nůž či vysílačka . Spodní se hodí hlavně na věci, které používáte nejčastěji a tedy je potřebujete mít po ruce, například powerbanku, čelovku či zápisník s psacími potřebami nebo příslušenství k elektronice. Fantazií se samozřejmě při organizaci meze nekladou, berte to jen jako inspiraci. Soldat vám dává možnost se při balení kreativně vyřádit podle potřeby. A to mám rád, protože v tomhle jsem druh nerda. Dávat dohromady vybavení a různé sestavy mě zkrátka baví.

Pragmatik pro každého

Směr Tatry

Člověk by se divil, jak si může užít balení na prodloužený víkend, pokud má ve věcech pořádek a přehled. Balení na náš poslední výlet do Belianské doliny byl poněkud na poslední chvíli. Vždy dlouho přemýšlím, co si vzít, protože nerad nechávám věci na strýčka příhodu a připravuji se tak i na horší scénáře. Počasí, problémy při cestě či zdravotní obtíže. Dovedete si představit, že se tak přidá pěkná hromádka výbavy a náhradního oblečení. Lékárnička , turnikety , sada na opravu vybavení , svítidla a baterie, MRE , pokud bychom někde zůstali viset s autem, oblíbené Hybrid Outback kalhoty od ještěrky , které se mnou musí jít kamkoli. A takto by se dalo pokračovat. Vedle toho se ale i tak snažím, abych se sbalil co nejsnáze a nejkompaktněji.

Paradox posledního balení byl, že zatímco se manželka jen chystala, já už měl batoh pěkně přehledně sbalený a nervózně jsem si podupkával na chodbě. Docela příjemná změna, jelikož většinou to máme doma přesně opačně :-) . Většina zásluh padla právě na chytrá řešení na Soldatu. Naložený se nosí velmi příjemně, jelikož rovnoměrné rozložení váhy kromě samotného uložení věcí řešily i popruhy na hrudi a pase. Výhoda 4 oddělených přihrádek s malými admin prostory je, že stačí vybrat náhradní oblečení s pár drobnostmi a batoh je během pár vteřin nachystaný na túru. Vše potřebné bylo nachystáno v okolních přihrádkách a jelikož se otevírá jako cestovní kufr, stačilo ho vyklopit a vše pěkně pokládané vyložit ven, aniž bych se v něm musel chaoticky hrabat a vše vyhazovat.

Batoh se chová skvěle i po několika hodinovém nošení. Nezavazí, netiskne a po organizační stránce svým konceptem šetří čas. Čím méně nepořádku ve výbavě, tím menší šance, že se něco ztratí nebo poškodí. Hřbet má klasickou síťovinu, která trochu odvětrává pot, já však trpím syndromem „mokrých zad“. Dobře to řeší trička systému Quick Dry nebo Top Cool . Vzhledem k tomu, kolik batoh stojí, je to pořád dobrá volba a dokud nešlapu do prudkého kopce, tak to řešit nemusím.

Všestrannost Soldatu dokazuje i fakt, že kromě zmíněných výletů si našel své uplatnění u široké palety lidí s aktivním životním stylem. Motorka? Není problém. Fitko či Dojo? Bez debaty i se zavřenýma očima. Několik Soldatů se pravidelně účastní závodů Spartan Race a jeden dokonce bez újmy dokončil všechny 3 etapy extrémnější verze Spartana, Spartan Agoge konaného minulý podzim v okolí Těrchové. A že učastníky nešetřilo ani počasí, vzhledem na sychravé nízké teploty v horském terénu.

Kdo má rád pohyblivé obrázky, Soldat L má i chytré video, které si můžete prohlédnout ZDE.

Cesta je cíl

Pokud potřebujete parťáka na vybavení do tělocvičny, víkend na chatě či se jedete jen bezcílně a svobodně toulat světem, Soldat bude skvělá volba. Dá vám prostor, pohodlí a přihodí k tomu balíček ověřených a praktických řešení okořeněných flexibilitou.

Co víc je třeba, potíte-li krev při budování sebe sama nebo objevujete svět kolem, jako svobodu a jistotu, že se umíte spolehnout. Stačí vstát, sbalit se a vyrazit z pohodlí domácnosti. Své limity nepoznáte, dokud nezatlačíte na svoji komfortní zónu a budete o zážitcích jen snít. Samotný proces objevování, či tvrdá dřina na cestě k vysněnému cíli je přitom mnohem důležitější, než cíl samotný.

Tak jak? Ještě pořád sedíte na gauči? Batoh by se už našel, stačí se jen sbalit :-) ...

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze